eng

Gelecekte Yaşayanlar: Piccard Ailesi << Geri Dön

Bazı aileler vardır. Bu aile bireylerinin sıradan bir vatandaş olarak hayatlarını  sürdürmeleri olanaksızdır. İngiliz Kraliyet Ailesi mesela ya da Kennedy hatta Rockefeller aileleri… Ve daha birçok böyle anlı şanlı soyada sahip insanlar… Bu kişiler şanslı mı doğmuştur şanssız mı tartışılır. Tartışılmayacak şey, bu abi ve ablaların başarılı olmak zorunda olmalarıdır ki bu dayanılmayacak kadar büyük bir baskıdır… Tahminimizce! Bir de üstelik başarı kriterleri ortalama bir insanın biraz fazla üzerinde olduğundan stresleri de çoktur kendilerinin. O yüzden streslerini oldukça tehlikeli aktivitelere girişerek atarlar, sanki ortaçağda veba salgını sırasında yaşıyormuşçasına da yaşlanamadan kaybederiz birçoğunu. Kimi kayak yaparken, kimi sürat teknesinde, kimi dağa tırmanırken, kimi de kullandığı uçakta…

Uçak demişken… Bir de bazı aileler vardır. Öyle Kennedy’ler kadar tanınmazlar ama soyadları o kadar havalıdır ki “bir yerden duymuştum” hissini uyandırır insanda. Konuşulmak, dünyayı değiştirmek, başarmak ve elbette risk bu aileler için standart pakette gelir. Stres atmak ya da hobi olarak girişmezler riske, zaten bunun için doğmuşlardır. Hayat biçimidir risk onlar için. Başarmak, insanlık için daha güzel bir gelecek için hayatlarını tehlikeye atmaktan çekinmezler… Piccard Ailesi mesela. Sadece soyadları değil kendileri de çok havalıdır, havacıdır. 1884 yılında Basel’de doğan Auguste Piccard, Zürih Politeknik Okulu’ndan mezun olduktan sonra Fizik Profesörü olmuş. Dönemin o kaotik kara hayatından pek mutl u olmamış olsa gerek ki huzuru havada aramış. Balonlara duyduğu ilgi, atmosferin üst tabakalarında neler olduğu merakıyla birleşince kendi yapımı özel bir balonla atmosferde yükselmiş. Arkadaşı Paul Kipfer ile 15.785 metre yüksekliğe çıkıp rekor kırmakla kalmamış bir de gitmişken kozmik radyasyonları ölçüvermiş. Daha sonra yaptığı 27 balon uçuşunda rekoru 23.000 metreye taşımış. Hayatı kısa zannedenlere inat denizler altında da neler olduğunu merak eden Auguste Piccard, 1954 senesinde okyanusta 4.176 metre derinliğe inerek bir rekor da sularda kırmış.
 
 
 
Solar Impulse 2 low speed taxi test
 
 
Auguste Piccard’ın oğlu 1922 doğumlu Jacques Piccard bir Ekonomi Profesörü olsa da böyle ekonomide bu meslek yapılır mı diye düşünmüş olacak ki, çok ilginç(!) bir şekilde Okyanus Bilimlerine merak salmış. Amerikalı Teğmen Don Walsh ile ‘Trieste’ adını verdiği denizaltı ile Pasifik Okyanusunda bulunan ‘Mariana Trench’ çukuruna inmişler. Yani tam 10.915 metre derine… Bu da bir rekor olmuş. Jacques, “bize boşuna Piccard dememişler” demiş midir bilemeyiz ama şunu kesin biliriz: Piccard ailesi artık bir efsanedir!
keyimg20090721-10982762-1
 
Gelelim Bertrand Piccard’a… Bertrand da dedesi gibi balon meraklısı. Dedesi Auguste Piccard’ın okyanusun dibine indiği 1954 senesinden 4 sene sonra dünyaya gelen Bertrand Piccard, 1999 yılında balonuyla hiç yere inmeden yaptığı 45,755 km’lik dünya turunu 19 gün, 21 saat, 47 dakikada tamamlamış ve sayısız ödülün sahibi olmuş. O da babası ve dedesi gibi “ben nasıl olsa ya uçar ya denize dalarım ama usülen de olsa bir okuyayım” demiş olacak ki kendisi aynı zamanda bir psikiyatri uzmanı olan Bertrand Piccard, balon turlarından bir tanesinde yakıt sıkıntısı çekip ölümle burun buruna gelince yakıt gerektirmeyen, sadece güneş enerjisiyle çalışan bir hava aracının hayalini kurmaya başlamış. Bir Piccard’ın hayal kurup da gerçekleştirmemesi düşünülemez. Ailesi, hükümetleri, markaları ikna eden Bertrand Piccard en az kendisi kadar havalı bir isme sahip mühendis arkadaşı André Borschberg ile ‘Solar Impulse’ projesini başlatmış. Tek kişilik kokpiti ve 17.000 güneş pili barındıran kanatları ile bildiğimiz uçaklara pek de benzemeyen bir ‘hava taşıtı’ ile okyanusları aşacak olan bu iki dostun bu devrim niteliğindeki macerasına dünyanın dev markalarının destek verdiğini belirtmeye gerek yok. Peki ya Türkiye’den? Olmaz mı? Lassa ve Bridgestone’un üreticisi Brisa… Fosil yakıtların tükendiğini ve geleceğin araçlarının güneş enerjisiyleçalışacağını bilen, bu konuda yatırımlar yapan Brisa’nın yazılan bu tarihi seyretmekle yetinmeyip, içinde yer alması asla tesadüf değil.
 
Solar Impulse 2 low speed taxi test
 
Son yıllarda sürdürülebilirlik ve inovasyonu fikir geliştirmenin çok ötesine taşıyıp DNA’sına işlemeyi başaran Brisa’nın aynı düşünce yapısını müşterilerine sağladığı iletişimin merkezinde tutan ve bu konuda öncü adımlar atan Ünite İletişim ile sağladığı ‘yenilikçi’ işbirliğinin geldiği bu nokta bizi çok mutlu ediyor.
 
 
 
25. Sürdürülebilir Değişim Konferansı’nın çok özel konuğu Bertrand Piccard’ı o güne kadar belki de tanımayanamız çoktu. Konuşmasının ardından ise Piccard’ın yenilenebilir enerji konusunda yazdığı tarihin bir parçası olduğunu anlayan konferans katılımcılarının dinmek bilmeyen alkışları Türkiye’de sürdürülebilirlik konusunda yükselen farkındalığın çok ama çok önemli bir adımıydı.
 
 

20071105_ConfPresseDub_013

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Şu aralar Solar Impulse ile tarihi yeniden yazmak üzere Borschberg ile dünya turunda olan Piccard, Türkiye İnovasyon Haftası’nın da konuğuydu aynı zamanda. Liderliği sürdürmenin şartının geleceğe ve değişime yön vermek olduğunu bilen Brisa’nın sponsorları arasında olduğu yolculuk öncesi son Türkiye ziyaretini yapan Piccard’ın konuşmasının merkezinde Yolculuğun Geleceği’nin ne kadar farklı olacağı vardı. Geleceğin teknolojisinin elektrikli motorlar ve güneş enerjisi üzerine yoğunlaşacağını belirten Piccard’ın genlerinden gelen değişimi ve gelişimi öngörme yetisi, yeniliği arama bağımlılığı ile yarattığı ileride ‘efsane’ olarak anılacağı kesin uçağı Solar Impulse ile Brisa’ya ve Ünite İletişim’e bu muhteşem olayın bir parçası olma şansını verdiği için teşekkür ediyor, bundan sonra neler olacağını merak etmekle kalmayıp Ünite olarak imkansız olarak düşünülenin dahi gerçek olacağına inanıyor; daha iyi, inovatif, sürdürülebilir bir gelecek için çok çalışacağımızı garanti ediyor ve genlerinde kahramanlık, başarı, risk, dünyayı değiştirme güdüsü taşıyan Piccard ailesini saygıyla selamlıyoruz.
 
 
 
Bakalım bir sonraki Piccard neler yapacak, neyin rekorlarını kıracak?
 
 
 
Cem Arıdağ
 
 

 

Kaynaklar: http://www.diplomat.com.tr - http://geekyapar.com - http://www.swissinfo.ch/eng