eng

Dedeme… << Geri Dön

CreativeUnit Yönetmeni Cem Arıdağ yazdı:
Prof. Dr. Orhan Esen
12.12.1924 – 25.11.2013 
Hayatta ne yaparsam yapayım, nasıl bir hayat yaşarsam yaşayım ölüm anı geldiğinde hayatım hakkında şu cümleyi kurabilmek istiyorum:
 
“İyiydi be…”
 
Başka da bir şey istemiyorum.Eğer bu cümleyi kurabiliyorsam, zaten fena geçmemiştir hayatım.Bugün canlar canı Orhan Dedemi kaybettik.Çok üzgünüm.
 
Bir yandan da huzur dolu içim…
 
Dedemin son zamanlarında geriye dönüp baktığında “iyiydi be” diyebileceği bir hayatı olduğunu biliyorum çünkü.
 
İnsanların birbirine 65 dakika bile katlanamadığı bir dünyada, anneannemle (Mimam) birlikte geçen 65 sene! İki çocuk, dört torun…
 
Yıllar boyu İstanbul’da, bir süre Paris’te başarılarla dolu geçen bir doktorluk kariyeri…
 
Etrafında ona inanılmaz saygı duyan “Hocam Hocam” diye yanına gelen, halini hatrını soran bir sürü insan.
 
Onu saydığı kadar da seven yığınla insan…
 
Orhan Dedemle geçen 30 senemi hiçbir zaman unutmayacağım. Hep güler yüzle, mutlulukla hatırlayacağım dedemi. Bana yaptığı iyilikleri; verdiği hayat derslerini; anlattığı hikayeleri ve fıkraları; aldığı hediyeleri; yurt dışında yaşadığım dönemde ya da askerdeyken beni hep merak etmesini; yaptığım aslında o kadar da önemli olmayan bazı işleri büyük gururla etrafındakilere anlatmasını; çocukken kapalı alanlarda şapka takmamı ve son yıllarda işe giderken sakal tıraşı olmuyor olmamı anlamamasını; dövmelerime kızmasını ama bir yandan da başkalarına “bizim serseri ne yapmış yine” diye anlatmasını hiç ama hiç unutmayacağım.
 
Müthiş ötesi bir insandın hakikaten dedecim.
 
Huzur içinde uyu…
 
ORHAN CEM ARIDAĞ